Menu
baner Selection DO 05 2017 750x200
banner daminfo ver2

Artykuły filtrowane wg daty: piątek, 16 czerwiec 2017 - DAMiNFO.pl - Portal Aglomeracji Wałbrzyskiej

Podsumowanie roku szkolnego w świdnickim MDK-u

Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy podsumował rok szkolny 2016/17. Uroczystość odbyła się 13 czerwca w świdnickim Teatrze. 

Podczas spotkania na scenie teatralnej zaprezentowały się wszystkie grupy artystyczne  oraz wokaliści z oddziału MDK na ulicy Nauczycielskiej oraz oddziału "Bartek" na osiedlu Młodych. Młodych artystów podziwiali rodzice oraz zaproszeni goście. Najaktywniejsi uczestnicy zajęć w MDK otrzymali wyróżnienia Super Młodzik, które wręczyli przedstawiciele Rady Miasta.
Czytaj dalej...

59-latce grozi do 5 lat pozbawienia wolności

Do 5 lat pozbawienia wolności może grozić 59-letniej kobiecie, która wykorzystując nieuwagę klienta w jednej z cukierni na terenie Świebodzic ukradła portfel z dokumentami i pieniądzmi w kwocie 1000 złotych. Szybko przekonała się ze nieuczciwość nie popłaca,bo jeszcze tego samego dnia została zatrzymana przez policjantów.

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Świebodzicach, w wyniku podjętych działań, ustalili i zatrzymali 59 – letnią kobietę, mieszkakę Świebodzic, podejrzaną o kradzież portfela.

Jak ustalili policjanci, do zdarzenia doszło w jednej z cukierni na terenie miasta. Podejrzana zauważyła, że jednemu z klientów 84-letniemu mieszkańcowi Wałbrzycha przez nieuwagę wypadł portfel. Sprawczyni wykorzystując sytuację ukradła go. Jej łupem padła gotówka w kwocie 1000 złotych oraz dokumenty.
Pokrzywdzony o kradzieży powiadomił obsługę cukierni, a ta policję. Funkcjonariusze na podstawie zebranych informacji ustalili, a następnie zatrzymali przed miejscem swojego zamieszkania podejrzaną o ten czyn 59-latkę, która z skradzionym portfelem wracała do domu. Kobieta przyznała się do kradzieży. Policjanci odzyskali portfel wraz z pieniędzmi i dokumentami.

Teraz o dalszym losie kobiety zdecyduje sąd. Za kradzież może jej grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

/KPP Świdnica/


Czytaj dalej...

Są wstępne wyniki testów gimnazjalnych. Jak wypadły powiaty świdnicki i wałbrzyski?

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna podała wstępne wyniki testów gimnazjalnych dla Dolnego Śląska. Niezmiennie od lat część matematyczna poszła gorzej niż część humanistyczna. Na terenie naszego województwa do egzaminu przystąpiło 23264 uczniów klas trzecich. Jak gimnazjaliści z powiatu świdnickiego i wałbrzyskiego wypadli na tle całego województwa?

Średnia dla Dolnego Śląska:
1. część humanistyczna – język polski:                                    68,1%
2. część humanistyczna – historia i WOS:                                 57,7%
3. część matematyczno-przyrodnicza – matematyka:            45,4%
4.część matematyczno-przyrodnicza – przyroda:                  51%
5. język angielski podstawowy:                                                67,2%
6. język niemiecki podstawowy:                                               53,1%

Średnia dla powiatu świdnickiego:
1. część humanistyczna – język polski:                                    68,0%
2. część humanistyczna – historia i WOS:                                 57,0%
3. część matematyczno-przyrodnicza – matematyka:            43,3%
4.część matematyczno-przyrodnicza – przyroda:                  50,9%
5. język angielski podstawowy:                                                66,0%
6. język niemiecki podstawowy:                                               53,4%

Średnia dla powiatu wałbrzyskiego:
1. część humanistyczna – język polski:                                    66,1%
2. część humanistyczna – historia i WOS:                                 56,8%
3. część matematyczno-przyrodnicza – matematyka:            41,6%
4.część matematyczno-przyrodnicza – przyroda:                  49,5%
5. język angielski podstawowy:                                                66,2%
6. język niemiecki podstawowy:                                               46,7%

Zarówno w powiecie świdnickim, jak i w wałbrzyskim część humanistyczna poszła trzecioklasistom dużo lepiej niż część z przedmiotów ścisłych. W testach z języka polskiego, historii i WOSu obydwa powiaty "nie odbiegają" dużo od średniej wojewódzkiej. Na tle wyników całościowych dla Dolnego Śląska powiat wałbrzyski wypadł słabo z części matematycznej oraz języka niemieckiego.

Podczas egzaminu gimnazjalnego sprawdzane jest opanowanie wiadomości i umiejętności nabytych podczas trzyletniej nauki w gimnazjum. Nie ma możliwości niezdania egzaminu – jeśli tylko uczeń się na nim stawi, zda egzamin. Aczkolwiek jego wynik jest brany pod uwagę w aplikacji do szkoły średniej.

Wszystkim gimnazjalistom gratulujemy i życzymy powodzenia podczas rekrutacji do wymarzonych szkół średnich! 


/JN/
Czytaj dalej...

Zajęcie komornicze konta Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu-(DOKUMENTY)!

    Redakcja  portalu DAMINFO.PL weszła w posiadanie nieoficjalnej informacji, z której wynika wprost, że główne konto bankowe Urzędu miasta Wałbrzycha zostało zajęte przez komornika. Zajęcie to wynika z prawomocnego tytułu wykonawczego wydanego przez Sąd w październiku 2016r.,  a mającego związek z realizacją inwestycji polegającej na przebudowie ulicy Strzegomskiej. Z nieoficjalnych informacji wynika, iż Gmina Wałbrzych, będąca inwestorem w/w inwestycji, przegrała spór sądowy z jej Wykonawcą w związku z czym musi zapłacić na jego rzecz znaczną kwotę pieniędzy. Wszystkie pozyskane dzisiaj informacje w tej sprawie  (pochodzące z bardzo wiarygodnego źródła) zostaną w dniu jutrzejszym dodatkowo potwierdzone i zweryfikowane u źródła, czyli w Urzędzie Miejskim miasta Wałbrzycha.

Zajecie_bez_witalnych.jpg
    Redakcja portalu DAMINFO.PL zwróciła się dzisiaj rano do rzecznika UM Wałbrzycha, Pana Arkadiusza Grudnia z prośbą o komentarz do przedmiotowej sprawy. Otrzymaliśmy następującą odpowiedź cyt:
"Nie posiadamy informacji o zajęciu komorniczym konta urzędu miejskiego, poinformuję o takim fakcie w chwili gdy taką informację otrzymam".

Wyrok_1.jpg
  
Wyrok_2.jpg
 
Wyrok_3.jpg
 

Powyżej opisywana sprawa dotyczy sporu sądowego w jaki z wykonawcą ul. Strzegomskiej weszła Gmina Wałbrzych. Spółka żądała zapłaty należnej jej kwoty około 254.000,00 zł a Gmina Wałbrzych uchylała się od tego obowiązku. W owym czasie zastępca dyrektora ZDiKUM - Bogusław Rogiński tak tłumaczył stanowisko urzędu:
"Nie byliśmy zadowoleni ze współpracy z dotychczasowym wykonawcą. Jesteśmy na etapie rozliczeń z tą firmą i w tym celu przeprowadzamy inwentaryzację".
Wobec braku możliwości porozumienia się na drodze polubownej obie strony udały się do Sądu, na pewnym etapie tego postępowania Gmina Wałbrzych uznała roszczenia Wykonawcy ul. Strzegomskiej i zapłaciła jej kwotę 254 tys. złotych. Pozostały jednak znaczne odsetki i koszty sądowe, których władze Wałbrzycha zapłacić już nie chciały. Jak widać w załączonych dokumentach, również tą należność Spółka skutecznie odzyskała.
     Niezmiernie dziwi fakt, iż Inwestor jakim jest Gmina Wałbrzych dąży do przegranego dla siebie sporu sądowego generując dodatkowe, znaczne koszty dla do granic napiętego budżetu miasta. Czy takie wydawałoby się bezsensowne postępowanie nie jest działalnośćią na szkodę miasta?
Czytaj dalej...

Boże Ciało w Świebodzicach

    Boże Ciało to w Kościele katolickim jedno z ważniejszych świąt. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesjami z Najświętszym Sakramentem po ulicach miasta. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. Piękne nabożeństwo wraz z procesją odbyło się w Świebodzicach w Parafii Św. Brata Alberta Chmielowskiego.
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS